Main content blocks
Elżbieta Leśniewska-Komęza
prof. dr hab. inż.
About me
W roku 1974 ukończyłam studia indywidualne (opiekun pracy magisterskiej prof. dr hab. Janusz Turowski) na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej i otrzymałam dyplom z wyróżnieniem magistra inżyniera elektryka ze specjalnością maszyny elektryczne, w 1983 r. stopień doktora nauk technicznych z wyróżnieniem za pracę doktorską (promotor prof. dr hab. Maciej Krakowski), w 1997 r. stopień doktora habilitowanego na podstawie monografii „Zastosowanie symulacji pól elektromagnetycznych w projektowaniu przekładników”, a w roku 2012 na podstawie dorobku naukowego (w tym książka „Przekładniki” pod patronatem Komitetu Elektrotechniki PAN, WNT 2010) tytuł profesora od Prezydenta Polski.
W październiku 1974 rozpoczęłam pracę na Politechnice Łódzkiej w Zakładzie Elektrotechniki Teoretycznej Instytutu Podstaw Elektrotechniki i od tego czasu prowadziłam wykłady, ćwiczenia audytoryjne i laboratoria z Elektrotechniki na różnych wydziałach Politechniki Łódzkiej. Od 1981 roku pracowałam w Zakładzie Przekładników. Od 2010 r byłam kierownikiem Zakładu Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Elektroenergetyki, a od 2019 r. pracuję w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych.
Odbyłam staż naukowy w Department of Electronic & Electrical Engineering University of Strathclyde w Glasgow UK i cztery staże przemysłowe w polskich przedsiębiorstwach.
Od 1977 roku brałam czynny udział w pracach naukowo-badawczych i wdrożeniowych dla przemysłu w ramach, których opracowano i wdrożono mikroprocesorowe systemy pomiarowo-kontrolne dla stacji prób pracujące przez 25 lat jak i wiele różnych konstrukcji przekładników. Współpraca ze ZWAR-em w Warszawie i Przasnyszu, kontynuowana do dzisiaj najpierw z ABB-ZWAR, a następnie, POLCONTACT-em, TRANSFORMEX-em i ZWARPOL-em zaowocowała pracami nad modernizacją produkowanych seryjnie przekładników. Od roku 2012 wspólne prace prowadziłam również z INSTYTUTEM TELE I RADIOTECHNICZNYM z Warszawy i POLITECHNIKĄ WROCŁAWSKĄ, ELEKTROMONTAŻEM LUBLIN i TRANSFORMEX-em.
Prowadziłam prace dyplomowe magisterskie, z których dwie otrzymały w konkursie SEP-u, byłam też promotorem 2 obronionych prac doktorskich. Pisałam recenzje; wniosku profesorskiego (1), prac habilitacyjnych (5), prac doktorskich (2) oraz recenzje 75 artykułów do poważnych międzynarodowych czasopism, referatów na konferencje międzynarodowe 37, monografii 2 i podręcznika. Udział w grantach brałam zarówno, jako wykonawca, koordynator i kierownik.
Kontakty międzynarodowe zaowocowały zaproszeniem mnie do komitetów cyklicznych międzynarodowych konferencji pod patronatem CIGRE: International Technical Committee of Advanced Research Workshop on Transformers ARWtr organizowanym przez Universidade de Vigo, Spain w Hiszpanii i International Technical Committee of International Colloquium Transformer Research and Asset Management w Chorwacji. Także współpracowałam z University of Strathclyde w Szkocji, University of Artois, Béthune, we Francji. Rada Wydziału Elektrotechniki Technical University of Sofia z Bułgarii zwróciła się do mnie z prośbą o opinię na temat pracy habilitacyjnej pt "Computer modelling of fields in electrical apparatus".
W całym okresie pracy zawodowej dziedziną moich zainteresowań naukowych jest teoria pola elektromagnetycznego i jej wykorzystanie w praktyce. Jestem lub współautorką 109 publikacji w tym 48 tylko autorskich. Byłam również współautorką 3 podręczników.
Otrzymałam nagrody zespołowe: NAGRODĘ II stopnia PREZESA RADY MINISTÓW i Łódzkie Eureka oraz łącznie 34 nagrody rektora, dziekana ,dyrektora instytutu, kierownika katedry za działalność naukową i dydaktyczną. Zostałam także odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej oraz odznaczeniem Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej. Mam tytuł Senior Member Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), jestem też członkiem International Compumag Society oraz Polish Society of Applied Electromagnetism.
Scientific activity

Scientific activity
Publications

Scientific activity
Patents

Scientific activity
Projects
